ana içeriğe git
Bebeğin Ağızdan Solunumu: Bilmeniz gereken her şey

Bebeğin Ağızdan Solunumu: Bilmeniz gereken her şey

bebekler 3 ayliky olana kadar agizdan

Bir bebek ne zaman ağzından nefes almaya başlar ?

Bir bebeğin ağızdan nefes almasının yaşamının ilk yılında kademeli olarak geliştiğini biliyor muydunuz? Bebeklerin ilk birkaç ay boyunca ağızlarından nefes almaları çok zordur. Ancak solunum sistemi, nefes alırken emmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu dönemde bebeğinizin küçük burnu yılda 12 soğuk algınlığına maruz kalabilir. Bebeğiniz büyüdükçe daha bilinçli hale gelir ve ihtiyaç duyduğunda ağzından nefes almaya alışır. Bu nedenle, özellikle de henüz ağzından nefes alamıyorken, bebeğinizin burnunu düzenli olarak temizlemek önemlidir.

Bebeğimin nefes almakta zorlandığını nasıl anlayabilirim ?

  • Sesli nefes alıp verme
  • Hafiften nefes nefese kalmış bir bebek
  • Yeme güçlüğü
  • Yorgunluk

Bebeğinizin burnunu temizlemek neden önemlidir ?

Yetişkinlerin aksine, bebekler burun kanallarını kendi başlarına temizleyemezler ve ilk yıllarında yavaş yavaş ağızlarından nefes almayı öğrenirler. Bu yüzden bebeğin burnunu temizlemek, özellikle de tıkalıysa, çok önemlidir. Otribebe Methodu, bebeğin burnunu nazikçe temizlemek için basit ve etkili bir çözümdür. Daha iyi nefes alan, daha iştahlı ve daha iyi uyuyan bir bebek ve daha mutlu bir siz!

Otribebe Methodunu yakından keşfetmek için Nasıl Kullanılır sayfamıza gidebilirsiniz.

  1. Leboulanger N. Nasal obstruction in children. Eur Annals Otorhinolaryn Head Neck Dis 2016;133:183-186. 2. Chirico G et al. Nasal obstruction in neonates and infants. Minerva Pediatrica 2010;62(5):499-505.

PM-TR-OTRI-23-00081